Warsztaty wewnętrzne
Zespół wspierający GUGiK w pracach nad realizacją projektów, zrealizował warsztaty dla pracowników GUGiK i CODGiK […]
18 sierpnia 2017Projekt ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II (Projekt ZSIN – Faza II) jest kontynuacją Projektu ZSIN – Faza I realizowanego w ramach 7. Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji”.
Realizacja Projektu ZSIN – Faza II przyczyni się do zwiększenia oferowanego wachlarza usług realizowanych przez administrację publiczną, jak również usprawni procesy przez nią realizowane. Spójne i kompletne dane o nieruchomościach, w jednym centralnym repozytorium kopii zbiorów danych EGiB (ewidencja gruntów i budynków), przyczynią się do zapewnienia wiarygodności rejestrów publicznych dotyczących nieruchomości. Dane udostępniane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, dla szerokiej rzeszy odbiorców, to kolejny krok na drodze do zwiększenia stopnia cyfryzacji administracji publicznej.
System ZSIN pozwala na sprawne zarządzanie 120 milionami obiektów zgromadzonych w zintegrowanej bazie ZSIN? Każda zmiana wprowadzona w bazie powiatowej jest widoczna w centralnym repozytorium w tym samym dniu.
Priorytetem działań projektowych jest m.in. poprawa jakości i wiarygodności danych zawartych w rejestrach publicznych dotyczących nieruchomości, obniżenie kosztów prowadzenia tych rejestrów oraz podniesienie poziomu usług oferowanych obywatelom i przedsiębiorcom w procesach dotyczących udostępniania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Realizacja Projektu przyczyni się również do poprawy stopnia cyfryzacji administracji publicznej, umożliwi tworzenie uporządkowanych cyfrowych zasobów wiedzy, a także dokonanie przeglądu/kontroli jakości informacji publicznej. Tym samym realizacja Projektu ZSIN – Faza II przyczyni się do zwiększenia oferowanego wachlarza usług realizowanych przez administrację publiczną, jak również usprawni procesy przez nią realizowane.
Prawny obowiązek realizacji Projektu wynika z ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2016 r., poz. 1629 z późn. zm.), oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (Dz. U. poz. 249). Jako członek UE Polska jest zobowiązana do wdrażania Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE).
Wartość projektu: 92 862 033,64 zł
Wkład UE: 78 579 852,86 zł
Usługa publikacji średnich cen transakcyjnych
Usługa przetwarzania danych przestrzennych ZSIN
Usługa przekazywania informacji z aktów notarialnych
Usługa oceny integralności i spójności danych
Usługa harmonizacji rejestrów publicznych
Stopień zaawansowania
pozyskiwanych
danych w ramach projektu
97%
10989 unikalnych wejść na stronę według Google Analytics
891 zgłoszonych wymagań i uwag do projektu
produktów zatwierdzonych
produktów w trakcie
podpisanych umów
użytkowników JIRA
891 zgłoszonych wymagań i uwag do projektu
Projekt ZSIN - Faza II skierowany jest zarówno do podmiotów wewnętrznych - współpracujących przy jego realizacji, jak i zewnętrznych - korzystających z jego produktów. Odbiorcami projektu są:
Dysponenci rejestrów włączonych do ZSIN - możliwe będzie określenie lub weryfikacja przebiegu granic działek ewidencyjnych, w tym dokładnego adresu nieruchomości.
Dzięki dostępowi do EGiB, możliwa będzie weryfikacja, przez urząd skarbowy, m.in. wysokości naliczeń podatków od nieruchomości.
Możliwa będzie weryfikacja nieruchomości posiadanych przez obywatela.
Możliwa będzie weryfikacja przeprowadzanych transakcji dotyczących nieruchomości rolnych.
Usprawniony zostanie proces oceny zdolności kredytowej obywateli.
Możliwa będzie weryfikacja transakcji przeprowadzanych przez obywatela.
Możliwe będzie pozyskiwanie danych o nieruchomościach, do realizacji swoich potrzeb, np. podczas czynności kupna/sprzedaży nieruchomości.
Możliwy będzie dostęp do informacji o nieruchomościach, w szczególności dla przedsiębiorców związanych z rozwojem rynku, gospodarką przestrzenną, realizacją inwestycji, systemem podatkowym, instytucjami kredytowymi, lokowaniem kapitałów, działalnością samorządów terytorialnych czy zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.
Usprawnione zostaną procesy związane z realizacją zadań ustawowych, mających wpływ na ustalanie wymiaru podatków od nieruchomości, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, gospodarkę nieruchomościami oraz prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.
Usprawniona zostanie realizacja zadań ustawowych, związanych z prowadzeniem rejestrów TERYT i REGON oraz przetwarzaniem kluczowych informacji statystycznych o demografii kraju.
Usprawnione zostaną procesy związane z identyfikacją obszarów chronionych oraz gospodarki wodnej.
Usprawnione zostaną procesy związane z gospodarowaniem gruntami leśnymi Skarbu Państwa.
Usprawnione zostaną procesy związane z identyfikacją nieruchomości Skarbu Państwa.
Usprawnione zostaną procesy związane z przekazywaniem odpisów aktów notarialnych do wybranych jednostek administracji publicznej.
Usprawnione zostaną procesy związane z identyfikacją obszarów wpisanych do rejestru zabytków.
W ramach Projektu wytworzonych zostanie szereg produktów. Będą to produkty przede wszystkim w postaci e-usług, środowisk narzędziowych, niezbędnych do świadczenia e-usług, infrastruktury sprzętowo-programowej oraz dostosowanie baz danych EGiB do wymagań ZSIN. Dostosowanie baz danych EGiB zrealizowane zostanie w zakresie działań w obszarze “wsparcie dla starostw” i będzie obejmowało m.in. wykonanie modernizacji EGiB lub aktualizacji (konwersji) danych EGiB do obowiązującego modelu pojęciowego zawartego w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2016 r., poz. 1034 z późn. zm.).
Usługa zapewni narzędzia do publikowania informacji na temat średnich cen transakcyjnych nieruchomości, jako opracowań tematycznych w postaci map cyfrowych opracowywanych na podstawie danych RCiWN (Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości), danych statystycznych oraz danych z PZGiK (Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny). Usługa umożliwi przeglądanie map opracowanych na podstawie zadanych przez odbiorcę usługi kryteriów (np. rodzaj użytku, zakres cen, jednostka podziału terytorialnego, liczba transakcji i in.).
Portal Średnich Cen Transakcyjnych:
https://zsin.gugik.gov.pl/PortalSCT/
https://zsin2.gugik.gov.pl/PortalSCT/
Usługa umożliwi przetwarzanie danych z Centralnego Repozytorium ZSIN (CR ZSIN). Możliwe będzie wykonanie analizy przestrzennej na potrzeby podmiotów włączonych do ZSIN, w oparciu o dane z CR ZSIN, dane Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego i dane innych rejestrów publicznych włączonych do ZSIN.
ZSIN Portal:
https://zsin.gugik.gov.pl/ZSINPortal/
https://zsin2.gugik.gov.pl/ZSINPortal/
Usługa ma na celu zautomatyzowanie procesu przekazywania wybranych informacji z aktów notarialnych od notariuszy do starostw powiatowych i organów administracji publicznej. Będzie wspierać również automatyzację procesów aktualizacji rejestrów włączonych do ZSIN oraz elektroniczne transakcje kupna/sprzedaży nieruchomości.
ZSIN Portal:
https://zsin.gugik.gov.pl/ZSINPortal/
https://zsin2.gugik.gov.pl/ZSINPortal/
Usługa umożliwi ocenę integralności i spójności danych ewidencji gruntów i budynków poprzez udostępnianie statystyk jakościowych i ilościowych w postaci raportów i map na podstawie zadanych przez użytkownika kryteriów.
ZSIN Portal:
https://zsin.gugik.gov.pl/ZSINPortal/
https://zsin2.gugik.gov.pl/ZSINPortal/