Warsztaty wewnętrzne
Zespół wspierający GUGiK w pracach nad realizacją projektów, zrealizował warsztaty dla pracowników GUGiK i CODGiK […]
18 sierpnia 2017Projekt K-GESUT - Krajowa Baza Danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu jest kontynuacją prac prowadzonych w ramach zamówienia pt.: „Prace analityczne, projektowe, dokumentacyjne oraz wdrożeniowo-implementacyjne związane z budową krajowej bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (bazy danych K-GESUT) wraz z systemem zarządzania”. Obecnie dane przestrzenne o sieciach uzbrojenia terenu przechowywane są w sposób niejednolity, z wykorzystaniem różnych technologii, w znacznej mierze w formie nieelektronicznej. W konsekwencji możliwości wglądu do tych danych są ograniczone. Wychodząc naprzeciw potrzebom ujednolicenia informacji przestrzennej podjęto działania projektowe, mające na celu zwiększenie dostępności do zbiorów danych przestrzennych i metadanych pozostających w dyspozycji administracji publicznej.
Usprawnienie tych procesów przyczyni się do poprawy jakości i wiarygodności danych dotyczących sieci uzbrojenia terenu, obniżenia kosztów ich pozyskiwania i utrzymania oraz podniesienia poziomu obsługi obywateli i przedsiębiorców. Zgodność rejestrów publicznych z innymi rejestrami prowadzonymi w systemach teleinformatycznych pozytywnie wpłynie na jakość danych przestrzennych oraz zapewni ich interoperacyjność.
Czy wiesz, że rurociągi, na temat których dane gromadzone są w K-GESUT mają długość ponad 1 miliona kilometrów, tj. wystarczającą do połączenia Ziemi z księżycem dwukrotnie?
Wartość projektu: 46 496 656,71 zł
Wkład UE: 39 345 470,90 zł
Usługa subskrypcji dedykowanych kompozycji
Usługa kompozycji
Usługa weryfikacji dostępności sieci uzbrojenia terenu
Usługa oceny integralności i spójności danych
Stopień zaawansowania
pozyskiwanych
danych w ramach projektu
99%
31 000
unikalnych wejść na stronę według
Google Analytics
1 240
zgłoszonych wymagań
i uwag do projektów
produktów zatwierdzonych
produktów w trakcie
podpisanych umów
użytkowników JIRA
980 zgłoszonych wymagań i uwag do projektu
Usługi systemu zarządzania krajową bazą GESUT udostępnione obywatelom, przedsiębiorcom oraz administracji publicznej, związane z informacją przestrzenną dotyczącą sieci uzbrojenia terenu istotne będą m.in. dla prowadzenia działalności gospodarczej, zrównoważonego rozwoju, oceny skutków oddziaływania na środowisko, zarządzania bezpieczeństwem, e-administracji. Wyszczególniono następujące grupy interesariuszy projektu różniących się co do potrzeb:
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu w celu sporządzania inwentaryzacji sieci telekomunikacyjnej, optymalizacja i usprawnienia działań planistycznych, projektowych i inwestycyjnych związanych z realizacją teleinformatycznych łączy szerokopasmowych, wynikająca z wymagań Dyrektywy kosztowej.
Potrzeba pozyskania wybranych danych o uzbrojeniu terenu w celu planowania strategicznego w kraju.
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu w celach zarządzania terenami własnymi.
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu do wykorzystania w planowaniu, budowie i eksploatacji sieci oraz podnoszenie jakości własnych danych.
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu w celu planowania strategicznego i zarządzania kryzysowego, ustalenia lokalizacji celu publicznego oraz opracowania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, dążenie do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej, podnoszenie jakości własnych danych (dotyczy powiatów) między innymi na podstawie danych od zarządców sieci branżowych.
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu w celu planowania i wykorzystania podczas akcji ratunkowych.
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu w celu planowania i wykorzystania podczas działania w sytuacjach kryzysowych.
Potrzeba pozyskania informacji o uzbrojeniu terenu przy transakcjach kupna–sprzedaży nieruchomości oraz przy planowaniu lokalizacji inwestycji.
Potrzeba pozyskania danych o uzbrojeniu terenu podczas świadczenia swoich usług.
Potrzeba weryfikacji czy plany robót budowlanych uwzględniają sieci uzbrojenia terenu.
Potrzeba pozyskania informacji o uzbrojeniu terenu przy transakcjach kupna–sprzedaży nieruchomości.
W ramach projektu, w 69 lokalizacjach zostaną dostosowane informacje o sieciach uzbrojenia terenu, które posłużą do zasilenia krajowej bazy geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Dzięki zgromadzeniu wszystkich danych dotyczących sieci uzbrojenia terenu w jednym miejscu możliwe będzie uruchomienie e-usług. Będą one dostępne przez Internet, a wybrane e-usługi również za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. Dostępne będą następujące e-usługi:
Usługa umożliwi stały dostęp do danych dotyczących sieci uzbrojenia terenu z krajowej bazy GESUT. Dane udostępniane będą w postaci subskrypcji spersonalizowanej dla konkretnego odbiorcy – tzn. usługi kompozycji danych przekazywane będą w sposób dostosowany do potrzeb odbiorcy usługi (np. jako udostępnienie usługi lub przekazywanie pliku z danymi w ustalonym formacie i uzgodnionej częstotliwości zdefiniowanej przez użytkownika). W przypadku, gdy odbiorca usługi zidentyfikuje rozbieżność pomiędzy stanem rzeczywistym a prezentowanymi danymi, będzie miał możliwość zgłoszenia błędów.
Usługa dostępna z poziomu Menedżera zasobów gdzie użytkownik (pracownik GUGIK) może utworzyć dedykowaną aplikację mapową, w której zostaną zdefiniowane szczegółowe parametry kompozycji bazujące na usłudze przeglądania i analiz KGESUT – opublikowanej na podstawie danych referencyjnych systemu dziedzinowego.
Opracowana aplikacja może implementować usługę zgłaszania błędów.
Usługa, w zależności od potrzeb i możliwości użytkowników, umożliwi przygotowanie kompozycji dla ograniczonego terytorialnie zestawu danych przestrzennych o sieciach uzbrojenia terenu. Usługa zapewni również dostęp do tematycznych opracowań w postaci cyfrowych map infrastruktury technicznej sieci uzbrojenia terenu. W przypadku, gdy odbiorca usługi zidentyfikuje rozbieżność pomiędzy stanem rzeczywistym a prezentowanymi danymi, będzie miał możliwość zgłoszenia błędów.
Usługa dostępna z poziomu Menedżera zasobów gdzie użytkownik (pracownik GUGIK) może utworzyć dedykowaną aplikację mapową, w której zostaną zdefiniowane szczegółowe parametry kompozycji bazujące na usłudze przeglądania i analiz KGESUT – opublikowanej na podstawie danych referencyjnych systemu dziedzinowego.
Opracowana aplikacja może implementować usługę zgłaszania błędów.
Usługa umożliwi odbiorcom uzyskanie informacji czy dana nieruchomość lub grupa nieruchomości posiada dostęp do sieci uzbrojenia terenu oraz o parametrach dostępnych sieci. Usługa pozwoli także na określenie odległości wskazanego obszaru do najbliższych sieci uzbrojenia terenu, z podaniem ich parametrów technicznych. Dodatkowo będzie także możliwe wyszukanie na wskazanym obszarze działek ewidencyjnych położonych w zadanej odległości od sieci uzbrojenia terenu. W przypadku gdy odbiorca usługi zidentyfikuje rozbieżność pomiędzy stanem rzeczywistym a prezentowanymi danymi, będzie miał możliwość zgłoszenia błędów. Usługa umożliwi również weryfikację własnych zbiorów danych przez przedsiębiorców i podmioty administracji publicznej w zakresie zgodności z danymi z krajowej bazy GESUT.
Usługa dostępna z poziomu Menedżera zasobów gdzie użytkownik (pracownik GUGIK) może utworzyć dedykowaną aplikację mapową, w której zostaną zdefiniowane szczegółowe parametry kompozycji bazujące na usłudze przeglądania i analiz KGESUT – opublikowanej na podstawie danych referencyjnych systemu dziedzinowego oraz uruchmi funkcje:
Wyszukiwania najbliższych obiektów KGESUT
Wyszukiwania działek ewidencyjnych wchodzących w relację przestrzenną z obiektami KGESUT.
Opracowana aplikacja może implementować usługę zgłaszania błędów.
Usługa umożliwi odbiorcom pozyskanie informacji o stopniu zgodności danych w zakresie sieci uzbrojenia terenu z modelem danych powiatowej bazy GESUT. W szczególności usługa umożliwi Starostom/Prezydentom Miast pozyskanie informacji o stopniu poprawności i spójności danych zgromadzonych w powiatowej bazie GESUT z przyjętym modelem danych. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość pozyskania informacji o stopniu poprawności i spójności tworzonych przez nich zbiorów danych w związku z zakładaniem powiatowej bazy GESUT, z przyjętym modelem danych. Na podstawie pozyskanych informacji na temat zgodności danych dotyczących sieci uzbrojenia terenu dysponenci danych będą mieli możliwość podjęcia działań związanych z podniesieniem jakości danych, w tym zwiększenia zgodności i spójności danych.
Webowa Aplikacja Kontrolna GESUT:
WAK GESUT
Backend z którego korzysta WAK GESUT oraz System Zarządzania K-GESUT:
BACKEND
BACKEND GEOSERVER